جانور شناسی,سیستماتیک جانوری, حیات وحش, اکولوژی و ...

انسان شکارگر به دنبال زدودن این گونه مشکلات، اقدام به اهلی کردن گرگ های بومی آسیایی کرد که کوچک‌تر، سبکتر و چابکتر از گونه‌های موجود در مناطق شمالی کره زمین بودند. این امر به تدریج باعث شد که انسان با نسل کشی های متعدد و آشکار ساختن ویژگی های مورد نظر خود در گرگ ها ( سرعت بالا در تعیب و به دام انداختن شکار) از آن ها همان چیزی را به وجود آورد که برای همیاری در شکار حیوانات گریز پا نیاز داشت. در این مورد نشانه هایی از دوره نوسنگی ( در حدود ۶۷۵۰ سال پیش از میلاد) وجود دارد که گواهی می‌‌دهد در آن زمان اهلی کردن گرگ در شمال عراق رایج بوده است.

در پی اهلی کردن سگ سانان وحشی و اعمال آمیزش های انتخابی، سگ هایی به وجود آمدند که تمام شرایط لازم برای شکار و تعقیب را دارا بودند. این سگ ها که امروزه با نام سگ های تازی شناخته می‌‌شوند در طول تاریخ خدمات ارزنده‌ای در زمینه شکار و تامین ما یحتاج زندگی مردمان دوران باستان داشته اند.

شواهد موجود و گزارش کاوش های متعدد باستان شناسی، از حضور سگ های شکاری تیزپا و کاربرد آن ها نزد جوامع باستانی جای جای ایران حکایت دارد.

باستلان شناسان قدیمی‌ترین آثار حضور سگ های تازی را در منطقه‌ای یافتند که قدیمی‌ترین محل سکونت بشر در دشت بود. در تپه‌های باستانی "سیلک"،واقع در نزدیکی شهر کاشان، علاوه بر استخوان های حیوانات اهلی دوران پیشین، استخوان های یک سگ تازی نیز به دست آمد که متعلق به هزاره چهارم پیش از میلاد بود.

از دیگر شواهد موجود می‌‌توان به ظروف سفالین منقوش در ادوار مختلف ایران اشاره کرد. در تعدادی از این ظروف که موضوع آن ها در ارتباط با شکار و شکار گری است به نقوشی از سگ های تازی در تعقیب حیواناتی از جمله گوزن، آهو و بزکوهی برمی خوریم که با نهایت دقت و به سبکی انتزاعی ترسیم شده اند. سفالینه‌های مکشوف از "تل باکون" در نزدیکی "تخت جمشید" نمونه‌های منحصر به فردی از نقوش تازی را از ۴۲۰۰ تا ۳۸۰۰ سال پیش از میلاد به نمایش گذاشته اند. باریکی اندام، دست ها و پاهای بلند و کشیده، پوزه باریک و دمی حلقه مانند تماما از خصوصیات بارز سگ های تازی است که به زیبایی بر پیکر این سفال ها تصویر شده اند.

علاوه بر ظروف سفالین، نقش تازی ها را بر روی مهر ها و اثر مهر های به جا مانده از ایران باستان نیز می‌‌توان مشاهده کرد. وجود نقوش تازی در آثاری از این دست نقش بارز این حیوان را در میان اقوام ساکن فلات ایران آشکار می‌‌سازد. از وجود سگ های شکاری تیزپا در مصر نیز شواهد بسیاری در دست است. با مطالعه این شواهد می‌‌توان نتیجه گرفت که تازی ها روزگار لذت بخشی را در کنار پادشاهان این کشور گذرانده اند. در مصر علاقه و گرامی داشت نسبت به این سگ به حدی بود که آن را با نام "الحر" که به معنای حیوانی آزاد و اصیل است می‌‌نامیدند. از آثار یافت شده در گورهای فراعنه مصر که متعلق به ۲۱۰۰ سال پیش از میلاد اند شواهدی به دست آمد که نشان می‌‌دهد در آن زمان اجساد تازی ها را مانند خداوندگارشان مومیایی کرده و به خاک می‌‌سپردند. تازی ها در میان اعراب نیز دارای اهمیت و ارزش بالایی بوده اند. آنان این سگ ها را "سلوقی" می‌‌نامند و همواره در طول زمان قبایل بدوی عرب برای تامین مایحتاج خود وابسته به قدرت خارق العاده تازی ها بوده اند. اگر چه سگ در دین اسلام نجس شمرده می‌‌شود اما استثناهایی در مورد این نژاد خاص میان اعراب وجود داشت. بنا بر اعتقاد آنان تازی هدیه‌ای از جانب خداوند بود. آنان تنها سگانی بودند که اجازه داشتند داخل خیمه شیخ های عرب بنشینند.

بررسی لغت تازی

در زبان فارسی به سگ شکاری تیز پا "تازی" گفته می‌‌شود. اما در معنی این لغت رازی نهفته است. در تعبیر صحیح این لغت، غربی ها و گاها ایرانیان دچار اشتباه تاریخی شده اند. لغتنامه‌های زبان فارسی سگ تازی را به معنای سگ عربی آورده اند. زیرا یکی از معانی این لغت عرب و عربی است. اما این گونه تعبیر نام به طور مطلق قابل قبول نیست. زیرا برای لغت تازی معانی دیگری نیز وجود دارد که یکی از اصلی‌ترین آن ها تاختن و دویدن با سرعت زیاد است. در زبان فارسی لغات هم ریشهٔ بسیاری با این لغت وجود دارد که همگی در ارتباط با دویدن با سرعت بالا است. مانند: "تازانیدن"، "تازنده"، "تازش" و" تاخت و تاز" که جملگی به معنی هجوم آوردن سریع، یورش بردن، دویدن و یا سوار بر اسب مسیری را پیمودن است. بنا براین، سرعت زیاد و تازیدن این سگ ها بر شکارشان خود بهترین دلیل برای اطلاق این نام به آن ها است.

احتمالاً سگ های شکاری در زمان پیش از اسلام نیز با نام "تازی" خوانده می‌‌شدند. زیرا سرعت بالا و مهارت در دوندگی برای ایرانیان همواره تحسین برانگیز بوده است. به همین دلیل اسب های تیز پا را نیز اسب تازی می‌‌خواندند. در "سراج اللغات" آمده است در زمان صدر اسلام که اعراب حمله و تاخت و تاز بسیار در ایران کردند، ایرانیان به دلیل هجوم و یورش سریع آن ها به کشورشان آنان را نیز "تازی" خواندند. با توجه به مطالب ذکر شده بدون شک ریشه تاختن در انتخاب نامی این چنین برای سگ های شکاری مد نظر بوده است نه منسوب کردن آن ها به نژاد عربی.

 شکار با سگ های تازی

ایرانیان شکار آموختن به سگان را از ابداعات "هوشنگ پیشدادی" می‌‌دانند. زیرا او بود تا سگان را تعلیم داد که صید بگیرند و نگاه دارند و نزد صیاد بیاورند. در گذشته اکثر سلاطین و بزرگان به شکار با سگ های تازی علاقه فراوان داشتند و همیشه در تازی-خانه‌های آن ها تعداد زیادی تازی وجود داشت که هر یک دارای خدمه و مسئول خاص خود بودند. "سلطان محمود غزنوی" تمام تازی های خود را جل اطلس و زربفت می‌‌پوشاند و گردن بند جواهر نشان به گردنشان می‌‌انداخت. در "رستم التواریخ" نیز آمده است، در دوران صفویه مسئول سگ های شکاری را "تازی کش باشی" می‌‌نامیدند و تازی خانه‌های آن ها پر بود از سگان شیرگیر پلنگ فرسا و تازی های نخجیر گیر آهو ربا.

از تازی ها برای شکار انواع حیوانات صحرایی از قبیل آهو، جبیر،گور و خرگوش استفاده می‌‌شود. در میان انواع شکار هایی که توسط تازی ها انجام می‌‌گیرد، شکار آهو همواره از اهمیت و جذابیت خاصی برخوردار بوده است. این شکار یکی از اصیل‌ترین شکارها بوده و اکثر بزرگان و شاهزادگان به این نوع شکار علاقه وافری داشتند.

+ نوشته شده در  شنبه ۳۰ دی۱۳۸۵ساعت 15:22  توسط کیاوش گلزاریان پور | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
کیاوش گلزاریان پور
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Subphylum:Vertebrata
Class: Aves
Order: Ciconiiformes
Family: Procellariidae
Genus: Diomedea

پیوندها
Integrated Taxonomic Information System -1
2- تصویر حیوانات
3- انجمن تک یاخته شناسان انگلیس
Microbiology Video Collection-4
5- تک یاخته شناسی
6-سازمان حفاظت محیط زیست
7-مقدمه اي بر كلاديستيك
8-متد هاي كلاديستيك
9-بنياد WILLI HENNIG
10-پرندگان فرانسه
IUCN-11
12-لیست قرمز IUCN
13-بانك اطلاعات تنوع زيستی
Dr. Steven M. Carr-15
16- آزمون زیست شناسی
17- انجمن حشره شناسی ایران
18- انجمن زیست شناسی ایران
19-قوانین بین المللی نامگذاری جانوری(ICZN)
20- وب سایت رسمی ICZN
21- وب سايت Dr. Brian Coad (ماهي شناس)
22- دریافت user و pass دانشگاه های معتبر
23- کویرهای ایران
24- پرندگان شکاری
25- عنکبوتیان
26- درخت حیات
27- پایگاه اطلاعات جامع ماهیان
28- کتابخانه دیجیتالی
29- حیات وحش
30- پایگاه اطلاعات علمی
31- پایگاه جامع اطلاعاتی جانوران
32- سایت آوای طبیعت
33-پایگاه جامع در مورد رفتگر ماهیان(Loaches)
34- تعداد گونه های جانوری زنده بر حسب خانواده
35- انقلاب سوم
36- پرندگان ایران
37- پایگاه جامع اطلاعاتی پرندگان
38- ریشه شناسی کلمات
39-شبکه اطلاعاتی حیات وحش جنوب آسیا
40- عکس های متنوع جانوران
41-پایگاه اطلاعاتی گوشتخواران
42- انجمن یوزپلنگ ایرانی
43- The Taxonomicon
44- نهگ های منقاردار
45- پایگاه اطلاعاتی آب بازان
46- نرم افزار های فیلوژنتیکی
47- Journals of Zoology
48- (Bats (order Chiroptera
49- صداهای رایگان
لینک دوستان
Journal of Evolutionary Biology
انجمن زیست شناسی گیلان
Mauro J. Cavalcanti
ژورنال aqua
اتـــاق زیست
harun yahya
ایران زیست
من و دنیای زیست ام
بزرگترین لینک باکس اینترنت
دیده بان کوهستان
خبرگزاری پارسه
بانك تست و سوالات زيست شناسي
irananimals
لاک پشت ها
دیده بان محیط زیست ایران
نغمه ي دل
زیست پیکس
دانشگاه فردوسی
دانشگاه شیراز
دانشگاه شاهد
دانشگاه تهران
دانشگاه شهید بهشتی
حمایت از حیوانات
Gmail
آموزش مجازی فیزیولوژی
آپلود تصویر
ماهی کور غار
حیات حیوانات
سروده های ملی ايران زمين
دانلود نرم افزار
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
۹۲/۰۵/۰۱ - ۹۲/۰۵/۳۱
۸۹/۰۶/۰۱ - ۸۹/۰۶/۳۱
۸۸/۱۱/۰۱ - ۸۸/۱۱/۳۰
۸۸/۰۹/۰۱ - ۸۸/۰۹/۳۰
۸۸/۰۷/۰۱ - ۸۸/۰۷/۳۰
۸۸/۰۶/۰۱ - ۸۸/۰۶/۳۱
۸۸/۰۲/۰۱ - ۸۸/۰۲/۳۱
۸۸/۰۱/۰۱ - ۸۸/۰۱/۳۱
۸۷/۱۱/۰۱ - ۸۷/۱۱/۳۰
۸۷/۱۰/۰۱ - ۸۷/۱۰/۳۰
۸۷/۰۹/۰۱ - ۸۷/۰۹/۳۰
۸۷/۰۸/۰۱ - ۸۷/۰۸/۳۰
۸۷/۰۷/۰۱ - ۸۷/۰۷/۳۰
۸۷/۰۴/۰۱ - ۸۷/۰۴/۳۱
۸۷/۰۳/۰۱ - ۸۷/۰۳/۳۱
۸۷/۰۲/۰۱ - ۸۷/۰۲/۳۱
۸۷/۰۱/۰۱ - ۸۷/۰۱/۳۱
۸۶/۱۱/۰۱ - ۸۶/۱۱/۳۰
۸۶/۰۷/۰۱ - ۸۶/۰۷/۳۰
۸۶/۰۵/۰۱ - ۸۶/۰۵/۳۱
۸۶/۰۴/۰۱ - ۸۶/۰۴/۳۱
۸۶/۰۲/۰۱ - ۸۶/۰۲/۳۱
۸۶/۰۱/۰۱ - ۸۶/۰۱/۳۱
۸۵/۱۲/۰۱ - ۸۵/۱۲/۲۹
۸۵/۱۱/۰۱ - ۸۵/۱۱/۳۰
۸۵/۱۰/۰۱ - ۸۵/۱۰/۳۰
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

JavaScript Codes

JavaScript Codes کشتار حیوانات
0 مرغ
0 اردک
0 خوک
0 خرگوش
0 بوقلمون
0 غاز
0 گوسفند
0 بز
0 گاو و گوساله
0 جوندگان بجز خرگوش
0 کبوتر و دیگر پرندگان
0 بوفالو
0 اسب
0 الاغ و قاطر
0 شتر

اینها تعداد حیواناتی است که از زمانیکه شما این صفحه را باز کردید توسط صنایع تولید گوشت، شیر و تخم مرغ در سراسر جهان کشته شده اند، بر مبنای آمار سال 2003